Pestovanie paradajok
Zdroj: shutterstock.com

5 letných chýb pri pestovaní paradajok, ktoré vás ešte môžu pripraviť o úrodu

Dozreté paradajky lákajú šťavnatosťou, chuťou a všestranným využitím. Cestu k nim však môže skrížiť niekoľko pestovateľských chýb, ktoré vás oberú nielen o kilá dozretých domácich paradajok, ale aj o chuť záhradkárčiť. Na čo si dávať pozor práve v letnom období?

Nedostatočné vylamovanie zálistkov

Ak chcete bohatú úrodu, vylamovanie zálistkov by ste pri klasických kolíkových rajčinách nemali vynechať. Malé zelené výhonky, ktoré vyrastajú z pazúch medzi hlavnou stonkou a bočnými listovými stonkami, sú totiž náročné na živiny a rastlina im bude venovať energiu, ktorú by inak využila na tvorbu plodov. Nevylomené zálistky dokážu narásť do výrazných rozmerov a spôsobiť tak zbytočné zahustenie kolíkovej rajčiny, čo môže zapríčiniť rozšírenie hubových ochorení v dôsledku zvýšenej vlhkosti. Navyše, veľa postranných výhonov má zlý vplyv na stabilitu rastliny a pre nedostatok svetla sa skomplikuje aj dozrievanie plodov.

Pestovanie paradajok
Zdroj: shutterstock.com

Slabá opora

V našich záhradách je najrozšírenejšie pestovanie kolíkových paradajok. Viaceré odrody vytvárajú vo svojej hornej polovici krásne obsypané strapce. Aby tomu tak aj bolo, potrebujú dostatočne silnú oporu v podobe kolov a priviazanie o koly v niekoľkých dôležitých miestach. Iba tak odolajú náporom vetra a udržia kilá dozrievajúcich plodov. Paradajky bez opory a priviazania zlomí prvý silnejší vietor.

Veľa listov, no aj málo listov

V súvislosti s pestovaním paradajok sa stretnete s rôznymi názormi na množstvo ponechaných listov. Kým niektorí záhradkári idú cestou neúprosného odlisťovania, ďalší ponechávajú rajčiny husto olistené. Ako sa rozhodnúť? Kríčkové rajčiny si nevyžadujú odlisťovanie. Ich habitus je prirodzene košatý a nižšieho vzrastu. Kolíkové rajčiny privítajú rozumné odlisťovanie. Dôležité je však nájsť správny „balans“. Dostatok zdravých zelených listov je totiž nevyhnutný pre fotosyntézu. Energiu, ktorú fotosyntézou paradajky získajú, následne využívajú na rast, tvorbu kvetov a najmä na vývoj a dozrievanie plodov. Na druhej strane však primeraná selekcia niektorých listov zlepší cirkuláciu vzduchu cez rajčinu (prevencia plesňových ochorení) a prístup slnka k plodom.

Aké listy na paradajkách odstraňovať? Zamerajte sa na listy, ktoré si navzájom prekážajú alebo sa dotýkajú a krížia. Taktiež odstraňujte listy, ktoré sa dotýkajú pôdy, sú žltnúce alebo javia znaky poškodenia. Ku koncu sezóny môžete odstrániť už i väčšie množstvo listov. Svoju úlohu splnili. Podporíte tak rýchlejšie dozrievanie posledných strapcov paradajok.
Pestovanie paradajok
Zdroj: shutterstock.com

Nesprávne zalievanie

Paradajky majú v období kvitnutia a tvorby plodov prirodzene vyššie nároky na vlahu. Obľubujú pôdu vlhkú, nie však úplne premokrenú. Väčší úžitok majú z výdatného a hlbšieho polievania 3 – 4 krát týždenne ako zo slabej každodennej zálievky. Pri polievaní nesmie voda zasiahnuť listy. Vždy nasmerujte prúd vody priamo ku koreňom. Ak chcete mať istotu, že voda od paradajok neodtečie, udržujte pôdu v okolí hlavných stoniek pravidelne skyprenú.

Nezbieranie dozretých plodov

Paradajky rodia, no nestíhate ich zjesť alebo spracovať do kečupu či leča? Určite nenechávajte dozreté plody na rastlinách. Priebežne ich oberajte, inak sa hnijúce plody stanú lákadlom pre hmyz a škodcov. Opadnuté plody na zemi sú zase ideálnym prostredím pre rozvoj rôznych hubových ochorení, čo môže bezprostredne ohroziť aj samotné rastliny.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

  1. Elena says:

    Čim prihnojovat paradajky a ako často.

  2. Kačenka says:

    Chcela som prihnojiť paradajky domáci vyrobeným hnojivom s pouźitím hrozna.
    No niekde som počula, že je to nevhodné pri paradajkách, u ktorých je robené nastielanie pokosenou trávou. A práve to nadtielanie robím, keďže mám paradajky vo vyvýšených záhonoch. Viete mi poradiť?
    Viete mi poradiť

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.