
5 dôvodov, prečo nové domy netreba zatepľovať: Presvedčí vás aj cena
Je pravda, že súčasné úsporné domy sa bez poriadnej vrstvy izolácie nezaobídu? Opak je pravdou. S jednovrstvovou konštrukciou dosiahnete rovnako dobré, prípadne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako v prípade domov so zateplením.
Tepelná izolácia i stabilita
Na tepelnotechnické parametre konštrukcie najčastejšie poukazuje súčiniteľ prestupu tepla U. Už tehla HELUZ Family hrúbky 44 spĺňa súčiniteľom U = 0,17 W/m2K požiadavku na parametre steny takmer nulového domu. Tehla HELUZ Family vykazuje najnižší súčiniteľ prestupu tepla muriva na trhu U = 0,11 W/m2K. To je hodnota zodpovedajúca asi 30 cm bežného izolantu. Z pohľadu daného súčiniteľa sú konštrukcie porovnateľné, tá jednovrstvová však okrem toho vyniká oveľa väčšou tepelnou stabilitou. V zime teda masívna tehlová stena teplo akumuluje a dlho udrží, vykurovací systém nemusí vykrývať extrémne výkyvy teplôt a my šetríme náklady. V lete, naopak, dlhšie zabraňuje prehrievaniu interiéru.
Jednovrstvová konštrukcia je výhodná aj z hľadiska pevnosti a trvanlivosti. Po celej hrúbke vykazuje veľmi vysokú mechanickú odolnosť. Z hľadiska bežnej prevádzky je to zásadné hlavne na fasádnej strane, náchylnej na mechanické poškodenie – pri kontaktných zatepľovacích systémoch (ETICS) veľmi často utrpia estetické aj funkčné šrámy.
Murivo bez zateplenia vyniká výrazne jednoduchším procesom realizácie, keď sa úplne eliminuje riziko chýb pri dodatočnom zatepľovaní. Tie nastávajú obvykle pri lepení, kotvení, ale aj napájaní jednotlivých dosiek izolantu, kde môžu vznikať nežiaduce medzery, a teda aj tepelné mosty. Užívateľsky úplne zásadné sú skvelé difúzne parametre jednovrstvového muriva. Prirodzenému prestupu vodnej pary z interiéru nebráni izolačný materiál. Faktor difúzneho odporu je pri tehlovom murive asi 6-krát nižší ako pri polystyrénovej doske.
Riziká vyriešené, nie zakryté
Skrytie tepelných mostov býva častým argumentom na inštaláciu dodatočného zateplenia, v porovnaní s jednovrstvovým murivom však neobstojí. Tehlový systém HELUZ totiž funguje na princípe uceleného zmysluplného celku nadväzujúcich čiastkových konštrukcií, čiže ako skvelo fungujúca stavebnica. Základné tehly dopĺňajú tvarovky na ukončenie, murovanie rohov či kríženie stien – bez nutnosti prácneho a neefektívneho rezania tehál.
Nechýbajú priečkovky ani modulovo koordinované masívne vložkové a panelové stropy, využiteľné aj v konštrukcii masívnej strechy. Tá má oveľa lepšiu tepelnú stabilitu oproti ľahkým skladaným strešným plášťom. Dôležitým prvkom sú tepelnoizolačné preklady HELUZ FAMILY 3in1 na inštaláciu predokenných žalúzií.
Nižšie náklady na realizáciu
Je zateplená konštrukcia lacnejšia? Vo výsledku nie. Z internej databázy spoločnosti HELUZ vyplýva, že cena nosnej konštrukcie z tvaroviek HELUZ UNI 30 vychádza na približne 55 eur/m2 bez DPH, vrátane práce, zatiaľ čo konštrukcia z jednovrstvového muriva HELUZ FAMILY 44 na asi 92 eur. Cena dodatočného zateplenia hrúbky 160 mm s finálnou povrchovou úpravou ale vychádza na približne 74 eur/m2, zatiaľ čo fasáda jednovrstvového muriva asi na polovicu. Pri ploche fasády 150 m2 teda vychádzajú náklady na realizáciu rozdielne o približne 460 eur bez DPH v prospech jednovrstvovej konštrukcie.
Spoločnosť HELUZ dnes ako jediný výrobca na trhu ponúka stavebníkom unikátnu možnosť získať na hrubú stavbu svojho rodinného domu doživotnú záruku. Týka sa hrubej stavby ako celku, nie iba jednotlivých výrobkov. Plne teda rozvíja filozofiu značky, ktorá vníma dom od návrhu až po realizáciu ako zmysluplný celok – a vo finále ušetrí najviac.
Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Komentáre